В межах реалізації проєкту «Європейська система захисту права на безпечне довкілля: досвід для України» 14 листопада 2024 р. командою проєкту проведено воркшоп з питань захисту екологічних прав в Європейському суді з прав людини для студентів Навчально-наукового юридичного інституту. Команда проєкту ознайомила із особливостями захисту прав в ЄСПЛ та специфікою виконання його рішень та наголосила на тому, що Конвенція про захист прав та свобод не покликана забезпечити загальний захист довкілля і прямо не гарантує право на здорове довкілля. Однак, різні права, що гарантовані Конвенцією, опосередковано впливають на екологічні стандарти, зокрема, право на життя, на повагу до приватного та сімейного життя, право на мирне володіння майном, а також, право на справедливий суд.
Виконавиця проєкту Зоряна Яремак зазначила, що при дослідженні практики ЄСПЛ в питанні порушення екологічних прав варто наголосити на тому, що Суд розглядає справи про порушення екологічних прав на підставі загальних положень Конвенції з прав людини та основоположних свобод і приймає рішення на основі інтерпретації та застосування загальних принципів, що випливають з Конвенції. Основні порушення Конвенції, які ЄСПЛ вбачає в справах про порушення екологічних прав, пов’язано із наступним:
1) Держава зобов’язана регулювати та контролювати екологічні проблеми, якщо вони порушують реалізацію прав людини, закріплених у Конвенції, та забезпечувати виконання закону;
2) Держава зобов’язана надавати інформацію про серйозні екологічні ризики та забезпечувати правові процедури для участі громадськості у прийнятті екологічно важливих рішень, доступу до правосуддя в екологічних справах;
3) Охорона довкілля є законною метою, яка у відповідних випадках може виправдати обмеження певних прав, включаючи право на приватне життя та право на власність.
В межах цього воркшопу здобувачам вищої освіти 1 та 2 курсу магістратури запропоновано взяти участь у Модельному судовому засіданні палати ЄСПЛ. Для аналізу використано справу «Дземюк проти України». Заявник скаржився на порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (у зв’язку з облаштуванням кладовища біля його будинку, що призвело до забруднення джерел постачання його питною водою та водою, яка використовувалася для цілей приватного садівництва, що заважало йому користуватися у звичайному порядку своїм житлом та благами, включаючи ґрунт його власної земельної ділянки, та негативно вплинуло на фізичний та психологічний стан його та його родини. Окрім того, заявник скаржився за п. 1 ст. 6 Конвенції на невиконання остаточного судового рішення про заборону використання ділянки поблизу його будинку для проведення поховань. Заявник подавав також інші скарги за Конвенцією. Європейський суд визнав порушення ст. 8 та п.1 ст. 6 Конвенції та присудив гр. Дземюку 6000 євро відшкодування моральної шкоди.
За сумлінну, відповідальну та якісну підготовку справи відповідали:
Олександр Федорович – голова Великої палати ЄСПЛ;
Назар Ковтун – суддя ЄСПЛ;
Вікторія Близнюк – суддя ЄСПЛ;
Оксана Іванчук – представниця заявника;
Дмитро Аннюк – заявник у справі;
Софія Дереньків – Урядова уповноважена у справах ЄСПЛ;
Володимир Розумович – представник Секретаріату урядового уповноваженого.
Захід був надзвичайно цікавим та інформативним. В межах судового процесу до обговорення вдалося залучити і присутніх студентів та професорсько-викладацький склад. Участь у проєкті дала можливість здобувачам вищої освіти не лише отримати теоретичні знання, а й практичний досвід особливостей судового розгляду справ в ЄСПЛ.